De ontwikkelingen van de v.v. Helpmanvrouwen … 2015 t/m nu

We zitten in januari 2015 als de Technische Commissie, in de persoon van Gerhard Hurenkamp, trainer Marco Pesiwarissa weet warm te maken voor het hoofdtrainerschap van de v.v. Helpmanvrouwen. Hierdoor keerde Pesiwarissa na drie seizoenen afwezigheid weer terug als Damestrainer in het seizoen 2015/2016. Hij nam het stokje over van Harry Zwiers. Een aantal oudgedienden maakten plaats voor een groot aantal nieuwe speelsters. In dat seizoen maakte ook een volledig team van Oranje Nassau de stap naar de Helperborg-club.

​D​e traditionele seizoen voorbereiding verliep goed: de nieuwe trainers Marco Pesiwarissa, Harold Elzer en Claudio Lopez en de speelsters waren zeer enthousiast. Dat seizoen namen de Helpmanvrouwen met drie teams deel aan de competitie. Er werden diverse nieuwe speelsters aan de 1e selectie toegevoegd: Veronica Pot, Kristianne Elzinga, Melissa Steen (allen ZNC)  Adinda Pieneman en Sieta Anema (Oranje Nassau) kwamen de selectie versterken. Dat seizoen verwelkomden de Helpmanvrouwen ook twee gastspeelsters. Fenna de Vries en Ydwer de Haan, toen uitkomend voor SC Stiens, pakten in Groningen hun trainingsuren om vervolgens op zaterdag voor SC Stiens uit te komen. In de winterstop werd de selectie versterkt met een viertal talentvolle meiden van HFC’15: Soraya Niewzwaag, Mayra Tjin A Koeng, Inge Moltmaker en Laura Top. Mayra Tjin A Koeng moest dat seizoen nog genoegen nemen als tweede keepster. Uiteindelijk eindigden de Helpmanvrouwen dat seizoen op een keurige derde plaats en wist het in de thuiswedstrijd tegen HS’88 de periodetitel in de wacht te slepen voor promotie naar de 2e Klasse. Helaas waren de vrouwen van BOSO Sneek in de nacompetitie tijdens penaltyseries te sterk, waardoor het seizoen 2015/2016 als een nachtkaars uitging.

n het seizoen 2016/2017 werden Fenna de Vries en Ydwer de Haan overgehaald om het team te komen versterken. Hier tegenover stond het vertrek van Melissa Steen (Oranje Nassau), Kristianne Elzinga en Eva Hoppen. De rest van de selectie bleef intact. Dit was ook het seizoen dat men een gooi wilde doen om het kampioenschap in de 3e Klasse. Met een ongeslagen status gingen de Helpmanvrouwen de winterstop in. In deze periode trainde ook oud-SC Heereenveen-speelster Carmen de Mare met de selectie mee. Zij deed o.a. mee in de nipt verloren wedstrijd tegen Hoofdklasser Oranje Nassau. Na een korte uitstapje naar Barcelona wilde zij weer terugkeren. En toen, in de maand mei, was promotie een feit! Tegen mede titelkandidaat SPW werd thuis met 1-0 gewonnen, waardoor het kampioenschap in de 3e Klasse gevierd kon worden.

Na drie jaar afwezigheid is de v.v. Helpman weer terug op het niveau waar zij thuishoort, de 2e Klasse. Ondertussen werd er afscheid genomen van Kristel Koning (gestopt), Sanne Holkers, Rianne van Melzen (beiden 2e), Fenna de Vries, Ydwer de Haan (beiden Zuid Afrika) en Sanne Limbeek (verhuizing). Daar tegenover stond de komst van ex Heereenveen-speelster Aline v.d. Berg, Justine Kuiper en Paula Bossinade (beiden Eigen Jeugd), Lianne Gout (v.v. Roden) en Amy Moltmaker (2e). Verder werden Yoni Tjin A Koeng als assistent scheidsrechter en Ralph Elshot als teamleider aan de selectie toegevoegd. Zij tonen beiden momenteel hun grote waarde voor de selectie. Momenteel delen de Helpmanvrouwen samen met v.v. Winsum, Nieuw Roden de 1e plaats in de 2e Klasse.

Waar staat het elftal op dit moment? “We hebben tot nu toe bewezen dat we aardig mee kunnen komen in de 2e Klasse. We werken van wedstrijd naar wedstrijd toe. De trainingen zijn daar ook op ingericht: wedstrijdgericht trainen en aandacht schenken aan de ontwikkeling van het team en het individu. We hebben een grote selectie van 18 speelsters, waar we alle kanten mee op kunnen. We kunnen met het elftal ook qua speelwijze en tactiek verschillende kanten op. En dat brengt grote voordelen met zich mee en daar plukken wij nu de vruchten van. Dat niet iedereen kan spelen is erg jammer, maar we zijn een selectieteam en willen week in week uit presteren. Onze ambitie is dan ook om heel lang bovenin mee te draaien en te dromen van een periodetitel”.

Mayra Tjin A Koeng is een zekere factor onder de lat bij de Helpmanvrouwen. Zij is zeer sterk in de één tegen één situatie en is zeker niet bang om zich voor de bal te gooien. Achterin heeft Helpman een zeer solide verdediging: Betty Biemans en Inge Moltmaker vormen lange tijd het centrale verdedigingsduo. Beiden speelsters laten zich achterin niet gek maken en weten keer op keer de aanval van de tegenstander onschadelijk te maken. Aan de flanken worden zij bijgestaan door Noor Dekker en Sieta Anema, waarbij de laatste van origine een middenvelder is. Voor Noor was de backpositie even omschakelen. Waar zij vorig seizoen regelmatig inviel, laat ze de laatste weken zien dat de trainer niet om haar heen kan. Aan de andere zijde weet Sieta Anema als geen ander wat er iedere wedstrijd van je gevraagd wordt. Zij speelt haar wedstrijden met heel veel inzet en passie. Vanwege de blessure van Renee Riekert vult zij deze positie zeer goed in. Op het middenveld heeft de trainer keuzes te over met Aline v.d. Berg, Carmen de Mare, Estelle Zwiers, Paula Bossinade, Soraya Niewzwaag, Lianne Gout en Amy Moltmaker. Aline en Carmen brengen een hoop bagage met zich mee vanuit hun SC Heerenveen-tijd: Technisch zeer begaafd, inzicht en niet geheel onbelangrijk scorend vermogen. Soraya Niewzwaag ontpopt zich wekelijks als architect op het middenveld. Naast het strooien van mooie passes bezit zij ook techniek en scorend vermogen. Aanvoerster Estelle Zwiers en Amy Moltmaker zorgen beiden voor veel fysieke duels op het middenveld. Amy, vorig seizoen nog uitkomend in het 2e elftal, schuwt net als Estelle de duels niet.  Waar zij vorig seizoen veel vanaf de zijlijn moest toekijken, laat zij nu wekelijks haar waarde voor het elftal zien. Verder zijn nieuwkomers Lianne Gout en Paula Bossinade op het middenveld inzetbaar. Beiden speelsters komen van een heel ander niveau en beginnen zich prima aan te passen aan de speelwijze van het elftal. Voor de aanval zijn er ook voldoende keuzes: Adinda Pieneman, Laura Top, Zarah Schrijver, Veronica Pot en Justine Kuiper. Vorig seizoen werd er veelvuldig gekozen voor een vier spitsen systeem. Nu kiest men er vaak voor om met één diepe- of twee spitsen aan te treden. Adinda Pieneman speelde enkele seizoenen geleden nog in het 4e elftal van Oranje Nassau. Maar zij heeft de laatste seizoen bewezen dat ook zij over scorend vermogen bezit. Laura Top begon dit seizoen goed aan de voorbereiding. Haar schouderblessure houdt haar nu al enkele weken helaas aan de kant. In het centrum strijden Zarah, Veronica en Justine voor een plek als diepe spits. Zarah is razendsnel en voor de tegenstander niet bij te houden. Naast haar snelheid heeft ook zij scorend vermogen. Justine komt over vanuit de jeugd. En zij leert nu om te gaan met de fysieke duels in de 2e Klasse. Ook zij ontwikkelt zich goed. Veronica Pot, drie seizoenen overgekomen van ZNC, heeft zich ook aardig ontwikkelt. Zij kwam als verdediger, maar werd al gauw omgeturnd als aanvaller: Hard werken en veel storen. In wedstrijden waarin de tegenstander vroeg onder druk gezet moet worden, laat zij zien dat graag voor het team te willen doen. Mogelijk dat de Helpmanvrouwen na de winterstop nog meer scorend vermogen binnen haalt. Ydwer de Haan, nu wonend in Zuid Afrik, zal hoogstwaarschijnlijk haar voetbalschoenen weer uit de kast halen om zich bij de v.v. Helpmanvrouwen aan te sluiten.

Het draait bij de Helpmanvrouwen niet alleen om de prestaties binnen de lijnen, maar ook daarbuiten. En daar spelen Yoni Tjin A Koeng en teamleider Ralph Elshot een zeer grote rol in. Bij veel teams is het altijd lastig om een grensrechter aan te wijzen, maar Yoni vind het hartstikke leuk om het team daarbij te kunnen helpen. Teamleider Ralph Elshot is door zijn Ziggo-collega Marco Pesiwarissa aan de staf toegevoegd. Ralph brengt rust in het team, zorgt dat de randzaken rondom de wedstrijden prima geregeld worden, houdt de trainer rustig als ie weer een keer wilt uithalen en is als aanspreekpunt voor de vrouwen. De Helpmanselectie en de club is zeer content met beide stafleden.

Marco Pesiwarissa